Státuszszimbólumok hatalma a szerelmi kapcsolatainkban

Életünk része a megfelelés, külsőleg és belsőleg egyaránt, melynek az utóbbi időben főleg tárgyi kifejeződési formái érvényesülnek, magánéletünk egyre több területén. Már a párkeresés- és választás során is érezteti hatását, de később folyamatosan jelen van, nyílt vagy burkolt formában a kapcsolati erőviszonyok eszközeként. A márkákra, külsőségekre túl nagy hangsúlyt fektető mai világban biztos helye van a státusz szimbólumoknak… de milyen kapcsolati tőkét adnak? Mennyi hatalmat adhatnak egy kapcsolatban?

Egy kis evolúció

A digitális forradalom, a feminizmus és egyéb, az elavult elemeket felülíró tényezők ellenére az evolúciós alapok máig fennmaradtak, csak átalakultak, modernebb formában léteznek. Az őskor ösztönei és törvényszerűségei a mai napig is érvényesülnek párválasztásunkban. Elég csak belegondolnunk; az ősember számára az életben maradást a lehető legjobb társ választása biztosította. Ez adott számára esélyt arra, hogy biztosan erősek lesznek és fennmaradnak utódjai. A ma embere is ezen az analógián halad: amikor a legcsinosabb/magasabb/szebb hölgyért folyik a versengés, valójában a legjobb gének elnyerése a tét. Tudat alatt ez érvényesül amikor egy szórakozóhelyen felmérjük a másik nem képviselőinek „választékát”. Ezért nehéz nők között a tartós barátság, hisz egymás riválisai is egyszersmind.  A mai kor Atlaszai a szteroidok, és a testépítés csodái, akik ezekkel a férfi nemmel társított, erőteljes külső jegyekkel képviselik az elvárásokat. A lányok hosszú haja a termékenység és az egészség jeleként szintén nagyon vonzó bónuszt jelent a párkeresési piacon. Egy biztos: akármilyen kort is éltünk, mind olvastuk ezeket a nonverbális üzeneteket. Az egészséges bőr, szép fog, dús haj mind azt üzente kimondatlanul, hogy jól járnak velünk a másik nem képviselői. A férfi domború izomzata és drága kiegészítői férfiasságot és anyagi biztonságot sugalltak. A nők számára elsősorban ez utóbbi volt fontos; az érdekházasságok is ilyen alapon születettek. Elég csak felütni egy korabeli regényt; a lánykérés során előbb hangzott el a felsorolt anyagi tőke és az évi járadék értéke, mint a szerelmes szavak. A nőknek pedig kellett ez a bebiztosítottság, hiszen az utódokat el kellett tartani, sorsukat, fennmaradásukat biztosítani. De ezáltal tudott kialakulni az a fajta alárendeltség és függő viszony, melyet sok, a modern világban kibontakozó kapcsolat is továbbvisz.

Napjainkban

A külsőségek korát éljük, mondhatni fénykorát éri, mely talán soha nem hatott ennyire erősen a magánéletre, mint most.  Azonban nem mindenki születik a társadalom által előnyös külleműnek, de mégis fontos, hogy versenyben maradjanak ők is. A természet okozta hiányosságokat egyéb eszközökkel kell kiegészíteni vagy éppen pótolni.

A kompenzálás változatos formái jöttek létre: jó kinézet, drága ruhák, nagy autó, a legújabb telefon, és egyéb kiegészítők sok hiányosságot elfednek. Az udvarlás során az evolúció fonalát követve többnyire a fiúk villantják meg jobban az erőforrásokat. Mindezt nagyjából követi a mai trend; többnyire a fiú hívja el randevúzni a lányt, ajándékot, virágot vesz neki, miközben fel-feltűnnek az anyagi biztonságot sugalló márkajelzés is a pólón. De mára mindez kissé módosult. Már több olyan kapcsolat marad fenn, melyben hasonló anyagi helyzetűek a felek. A túl nagy egyenlőtlenség megmutatkozott a kapcsolat minőségében is. Korábban is előfordult, hogy a lány állt anyagilag erősebben. A falusi bálokon a századelőn a lányok rokolyáján a minta szavak nélkül üzent: a családja birtokában lévő szántók, gyümölcsösök számát, nagyságát jelezte. A lányok ma is üzennek ruháikkal, amit a fiúk praktikusan figyelembe is vesznek, de már kicsit másképp. Ugyanis, ha ezek alapján túl költségesnek vélik az udvarlást, inkább bele sem kezdenek.

Ezért érdemes odafigyelni a túl erős egyenlőtlenségekre egy kapcsolatban. Az anyagi tőke hatalmat ad. Sok pár közös kasszán van, ami egyes esetekben azt jelenti, hogy a nő töredék annyit keres, mint a férfi, és ezzel gyerekszinten kell elszámolnia. A kiszolgáltatottság bántalmazó kapcsolatokat szül. Sajnos hiába a felvilágosult társadalom, még mindig rengeteg az olyan kapcsolat, ahol a zsarolás, megaláztatás dominál, s mindez legtöbbször az anyagi alárendeltség talaján. Leginkább a nők rovására.  A férfiak igyekszenek karrierjükben magasra törni, kompetitív viselkedésükkel, szakmai sikereikkel igyekszenek elismerést kapni, s árnyékukban gyakran egy, a saját életét feladó nő áll.

Ha nincs pénzem, ki vagyok én a kapcsolatomban?

Elsősorban a prevenció lenne a cél. Bármennyire csillogó, erőt sugalló egy szép autó látványa, valamint a belőle kiszálló, magabiztos férfi beszámolója nagystílű terveiről, a felszíntől érdemes eltekinteni. A saját élet- és ambíció, az önálló és független magánélet megteremtése egy kapcsolatban, a nő számára kulcstőke lehet. A kiszolgáltatottságot a bántalmazó karakterű férfi azonnal megérzi. Ha erre épül egy kapcsolat, rövid időn belül megindul a lejtőn. Ezért kell az egészséges önvédelem, a saját életcélok védelme. Családanyaként sem tehet pontot a mondat végére egy nő. Attól ő még ember és érző szívű lény is, saját akarattal. Ezért – amennyiben már a kapcsolat elején, vagy menet közben észleli az elnyomás, birtoklás, kiszolgáltatottság jeleit, jobb változtatni.

Az anyagi tőke ne feledjük, csak a felszín. Ha nincs mögötte valódi kapcsolat, belső érték, a kapcsolat sikertelensége előre elkönyvelhető. A valódi hatalom egy kapcsolatban a szeretet és az együttműködés megélése. Ezek nélkül, bármennyi pénz biztosíthatja jövőnket, az elégedetlenség garantált.